Nepean Sports Wall of Fame Past Award Recipients (Listed alphabetically)

* Team or team member
Click on the underlined names to view photo

A to F G to M N to Z

Barb Baird
1990 (Curling)

Jamie Baker
2019 (Hockey)
Kathy Bald
1987 (Swimming)
Alex Baldock
2005 (Baseball)
*
Geraldine Barton
1990 (Curling)
*
Julie Barton
1995 (Table Tennis)
Steven Black
2019 (High Diving)
Cathy Bureau
2009 (Hockey)
Lisa Blackburn
2007 (Swimming)
Jeff Brown
2007 (Hockey)
Patrick Burrows
1985 (Field Hockey)
Colin Burry
2005 (Baseball) Not pictured
*
Richard Campbell
2005 (Baseball)
*
Cedarview Middle School
2005 (Co-ed Flag Football)
*
Jeff Chychrun
2019 (Hockey)
Kevin Collins
1991 (Baseball)
*
Kyle Craig
2005 (Baseball)
*
Renn Crichlow
1990 (Kayaking)
Matthew DeLuca
2005 (Baseball)
*
East Nepean Eagles
2005 (Little League Baseball)
*
Joanna Faloon
1994 (Marathon Canoeing)
Alex Foti
2019 (Nepean Hotspurs Soccer Club)
Elsa Fougere
2005 (Flag Football)
*
Gord Fraser
1995 (Cycling: Road Racing)
Doug Frobel
1986 (Baseball)
Nick Gazo
2005 (Baseball)
*
Shawn Green
2005 (Baseball)
*
Shane Harper–Thompson
2005 (Baseball)
*
Rudy Hollywood
2009 (Triathlon)
Charmaine Hooper
2005 (Soccer)
Lyndon Hooper
2007 (Soccer)
Debbie Huband
1987 (Basketball)
Gord Hunter
1988 (Orienteering)
Linda Jackson
1996 (Cycling: Road Racing)
Trevor Jacobs
2005 (Flag Football)
*
Eva Januskova
1995 (Tennis)
Duane Jones
2019 (Founder of Technosport)
Bini Kanungo
2005 (Baseball)
*
Faazil Kassam
2005 (Table Tennis)
J. Donald Kennedy
2019 (Nepean Minor Hockey Association)
Alison Korn
1996 (Rowing)
Mark Kosmos
2009 (Football)
Mike Kusiewicz
2005 (Baseball)
*
Ryan Macdonald
2005 (Flag Football)
*
Woody McCullough
1994 (Power Lifting)
Mary Ellen McGugan
1990 (Curling)
Cathy Merritt
1985 (Swimming)
Janet Morrissey
1985 (Figure Skating)
Lou Mulvihill
2005 (Sledge Hockey)

 
John Nash
1988 (Diving)
Mike Nemesvary
1986 (Freestyle Skiing)
Phyllis Nielson Rink
1990 (Curling)
Jesse O’Byrne
2005 (Baseball)
*
Marc Olesen
1985 (Track and Field)
Jesse Palmer
2005 (Football)
Eddie Parenti
1995 (Swimming)
Kevin Pidgeon
2019 (Many Assoc. and Foundations)
John Ross
1994 (Trampoline and Freestyle Skiing)
Chris Simboli
1990 (Freestyle Skiing)
Grant Skinner
1994 (Fastball)
Larry Skinner
1991 (Fastball and Hockey)
Doug Smith
2007 (Hockey)
Craig Stead
2005 (Flag Football)
*
Erika Seltenreich-Hogdson
2019 (Swimming)
Peter Stenerson
1991 (Football)
Phil Takahashi
1986 (Judo)
Ray Takahashi
1985 (Wrestling)
Tina Takahashi
1986 (Judo)
Jed Tommy
2019 (Football)
Eric Upton
1986 (Football)
Dr. Louise Walker
2007 (High Jumping)
Lisa Weatherdon
1988 (Baton Twirling)
Jason York
2005 (Hockey)
Jim York
2019 (Nepean Minor Hockey Asssociation)
Steve Yzerman
1987 (Hockey)

The Nepean Sports Wall of Fame wishes to thank the City of Ottawa and the Nepean Sportsplex
for their co-operation and support in bringing this project forward.

Copyright © 2019
Nepean Sports Wall of Fame (NSWF)

Website by wwwebworks